Soha NEFELEJCS
KÖSZÖNTŐ!
Sok szeretettel köszöntöm mindazokat, akik a Nagyvenyimi Nefelejcs Napközi otthonos Óvoda fennállásának 50. évfordulója alkalmából megjelent kiadványt kezükbe veszik. Mint ahogy egy ember életében, úgy egy intézmény életében is 50 év nagy idő, az évforduló jeles esemény. Nagyvenyimen 1962-ben kezdte meg működését az óvoda. Az elmúlt öt évtized alatt nem csak az óvoda épülete és udvara változott, de a falakon belül is jelentős változás ment végbe.
Kedves Nagyvenyimi Óvodás!
Mikor szüleiddel együtt lapozgatjátok e-kiadványt gondolj elődeidre. Gondolj szüléidre, nagyszüleidre, akik talán e falak között voltak boldog óvodások.
Kedves Óvó nénik!
„A gyökerek nem látszanak, de azok tartják a fát.” tartja egy görög közmondás. Az Önök kitartó szorgalmas munkája eredményeképpen, az 50 évvel ezelőtt ültetett fa jó táptalajt kapott és mára terebélyes, bő termést hozó lombkoronája nőtt. A gyümölcsét ízlelgeti és szereti községünk apraja-nagyja. A Nefelejcs Napköziotthonos Óvoda része községünk életének. Az óvoda kapcsolata az önkormányzattal a kölcsönös odafigyelésen, egymás segítésén alapul.
Részesei vagyunk egymás életének. Bízom benne, hogy ebből a jó kapcsolatból az elkövetkezendő években is tudunk erőt és hitet meríteni.
Kívánok Önöknek csodálatos feladatukhoz sok-sok csillogó szemű gyermeket, nagyon sok erőt és jó egészséget.
Szabóné Lőrincz Ilona – Nagyvenyim Polgármestere
ÜNNEPELÜNK
Létünk gyökerei fontosak, ezer szállal kapaszkodunk a múltba, mely mostani életünk minden pillanatát meghatározzák.
50 éves lett az óvodánk!
Miközben óvodánk jubileumi ünnepére készülődünk, a múltat idézzük. Kutatjuk az ismeretlent, keressük a gyökereket, nosztalgiázunk a régebbi és a közelmúlt eseményein.
Ez az évforduló különleges, hisz fél évszázad hosszú idő, az ünnep kapcsán szeretnénk emlékképet formálni az eltelt tartalmas évekről.
Az óvodánk folyamatos működésének szükségessége 1962-ben merült fel, miután 1961-ben idényjelleggel már üzemelt az óvoda, a tsz-ben dolgozó szülők gyerekei részére, akik az aktuális mezőgazdasági munkák miatt nem tudták megoldani a gyermekük felügyeletét.
A községi apaállat istállónak átalakítása során kapta meg az óvoda a helyét, ahol a kicsik hamar birtokba vehettek egy csoportot és kialakítottak hozzá egy konyha részleget is.
Mindez a mai viszonyokhoz képest elmaradottnak tűnne, hiszen minden komfortot nélkülözött. Abban az időben természetes volt, hogy a WC az udvaron van, és hogy a lavórban mosakodnak. A dadusok és a szakács néni a helyi lakosok közül kerültek ki.
Az akkor itt dolgozó óvó nénik, dadus nénik odaadó gondoskodása sok Nagyvenyimi emberben idéznek szép emlékeket.
Az óvoda első óvónője: Varga Balázsné volt, Balogh Istvánné Juci néni (dada) 1963 februárjától dolgozott az óvodában.
Manhalter Magdi Óvó néni 1964 decemberében került a Nagyvenyimre, mint óvodavezető.A gyerekek száma egyre növekedett, az egy, működő csoportba már nem tudtak mindenkit felvenni, bővíteni kellett az óvodát.
Majd 1971 januárjától már két csoportban 60 gyermek járhatott közösségbe, ez a bővítés olyan változásokat is hozott, hogy a gyerekeknek már nem kellett kijárni WC-re, és kézmosáshoz már meleg víz is volt.
A második csoport vezetője Antoni Jánosné Erzsi Ovó néni lett, majd néhány év múlva Szabadi Andrásné Iluska óvó néni lett a harmadik óvó néni Nagyvenyimen.
A település egyre nagyobb lett, gomba módra nőttek a családi házak, ahol legalább két gyermeket vállaltak a családok. Ismét szükség volt az óvoda bővítésére. A felújítás beindulásáért és megvalósulásáért nagyon sokat tett az akkori Tanácselnök Rauf Pál, aki szívügyének tekintette az óvodabővítésének ügyét.
1977 novemberétől már 3 csoporttal működhetett az óvoda.
Bár a településünkhöz közel van Dunaújváros, elődeink sosem törekedtek a városi óvodák utánzására, itt az óvoda az egymás iránti szeretet, megértést, a szülőkkel való bensőséges kapcsolat kiépítést jelentette, a falusi életet, a természet szeretetét, a játékot, a játék során megismert hétköznapokat és ünnepeket.
1978 őszétől Szabó Lászlóné Rózsa óvó néni vette át a vezetői feladatokat.
Az intézmény folyamatosan fejlődött, korszerűsödött tovább, megújult a fűtési rendszer és az udvar modern fajátékokkal népesült be, szakmai téren is folyamatosan haladt az óvoda a korral.
A negyedik csoportot 1983-ban belső átalakítással valósították meg, akkor lett 100 férőhelyes az intézmény, ahogy a mai napig is üzemel, a konyhánkkal együtt ahol naponta házias ételeket készítenek a gyerekeknek.
A szülők közössége folyamatosan támogatta és támogatja a mai napig az óvodában folyó munkát, egyre jobban megerősödik bennük, hogy eredményt elérni csakis úgy tudunk, ha pedagógusok és szülők egyet akarunk, és azt közösen akarjuk, a gyermekink érdekeit érvényre juttatni és lerakni az alapokat, megteremteni az esélyt számukra, hogy cselekvőképes felnőttekké válhassanak, akik el tudnak majd igazodni a jövő útvesztőjében.
Szakmai munkánk jelentős eseménye volt a Tevékenységközpontú program kiegészítése saját arculatunkra, melynek alapján jelenleg is végezzük nevelő-oktató munkánkat. A program bázis óvodája vagyunk, nyitva áll az ajtónk mindig mindenki előtt, szívesen megmutatjuk, hogy élünk és dolgozunk. Kreatív és vizuális nevelés terén gyakran bemutatkozunk fővárosi óvodákban, az érdeklődő kollégák előtt.
Arculatunk egyedivé tétele miatt felvettük a Nefelejcs Napköziotthonos Óvoda nevet. Vegyes életkorú csoportokat szervezünk. A gyerekek fejlesztését sikerkritériumokkal kibővített minőségfejlesztés és partnerközpontúság jegyében végezzük, óvodánk már két alkalommal elnyerte a Minőségi- Oktatatási-Nevelési Intézmény címet az OKAIM Védjegyet. Közel álunk a természethez ennek eredményeként Madárbarát és Zöld Óvoda vagyunk.
A szülői igényeknek megfelelve a napi fejlesztéseken túl, önköltséges alapon néptánc oktatás zajlik az óvodában, valamint évente megszervezzük a vízzel és úszással ismerkedés lehetőségét.
Gyermekink életét különböző programokkal színesítjük: jeles napok, bábműsorok, zenés programok, kirándulások, és sport rendezvények szervezésével.
Évtizedes fáradozásink tapasztalataink eredményeként, egy olyan óvoda működtetése a célunk, amely családias, otthonos légkörben biztosítja a gyermekeink számára az optimális fejlődés és fejlesztés feltételeit, lehetőségeit.
Jó lett volna e kiadványban mindent és mindenkit megörökíteni, de helyszűke miatt ez nem sikerülhetett.
Ebben a kiadványban névvel vagy név nélkül, képen vagy kép hiányában, aki kötődünk, ehhez a fészekhez benne vagyunk, ha másként nem hát gondolatban.
A világ fordul, újul az élet
De sose múlnak úgy el az évek
Hogy tegnapból ne jusson mának
Okulás, példa útjelző fának
(Szentirmai Jenő)
Benedekné Sajti Julianna – óvodavezető
VISSZAEMLÉKEZÉSEK
Rauf Pál – Nagyvenyim nyugalmazott polgármestere
Szabó Lászlóné, Rózsa óvónéni – óvodánk korábbi vezetője
Kundra Lászlóné – iskolaigazgató
Antóni Jánosné – nyugdíjas nagyvenyimi óvónő
Rauf Pálné Zsuzsa óvónéni – az intézmény vezető helyettese
Szabadi Andrásné – Iluska óvónéni
Szöllősiné Eisler Mariann – óvodapedagógus
Bata Ferencné, Pannika néni – dajka néni
Morvai Gézáné, Ica néni – élelmezésvezető
Odorné Vágó Éva – gyógypedagógus, logopédus
Rozbora Piroska – nyugdíjas Művelődési Ház vezető
„50 év múlva mit sem
számít,
Milyen autót vezetünk, milyen
házban laktunk,
Mennyire rúgott bankbetétünk
és milyen ruhában jártunk.
De a világ kicsit fontosabbá
válhat, ha fontosak
Voltunk egy gyermek szemében”
Ismeretlen szerző